Dropshipping na Allegro bez firmy – jak zacząć?

0
106
dropshipping bez firmy na allegro

Handel elektroniczny przyjmuje dziś bardzo wiele zróżnicowanych form. Odbywa się zarówno za pośrednictwem sklepów internetowych, jak i rozlicznych marketplace’ów, wśród których prym na polskim rynku wiedzie Allegro. Co więcej, sprzedawcy mają dziś do dyspozycji rozmaite narzędzia ułatwiające otwarcie działalności e-commerce i zarządzanie biznesem.

Mowa choćby o takich rozwiązaniach jak dropshipping. Zastanawiasz się, jak zacząć prowadzić sprzedaż w dropshippingu na Allegro? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Jak działa dropshipping na Allegro?

Dropshipping jest innowacyjnym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność na światowym rynku e-commerce. Polska nie jest tu wyjątkiem. Sprzedawcy chętnie korzystają z modelu, który pozwala im przenieść odpowiedzialność za kluczowe procesy logistyczne na hurtownie. Dostawcy zajmują się więc magazynowaniem towarów, kompletowaniem zamówień i wysyłaniem produktów do klientów docelowych.

Sprzedaż w dropshippingu można prowadzić zarówno za pośrednictwem własnego sklepu internetowego, jak i przez Allegro. Wdrożenie takiego rozwiązania ułatwiają dziś inteligentne platformy e-commerce, umożliwiające ścisłą integrację tych kanałów. Znacząco przyspiesza to wystawianie aukcji i pozwala sprawniej zarządzać sprzedażą.

Zastanawiasz się, jak wygląda handel w dropshippingu na Allegro? Z Twojej perspektywy ogranicza się on do wystawiania aukcji (ręcznego bądź automatycznego) i ich dopracowywania (opisów produktów, zdjęć), a także prowadzenia działań marketingowych, które mają zapewniać Ci ciągły napływ nowych klientów. Wszystkie obowiązki związane z realizacją zamówień pozostają jednak po stronie współpracującej z Tobą hurtowni dropshippingowej.

Kiedy przekażesz dostawcy dane zamówienie, zajmie się on jego skompletowaniem i wysyłką bezpośrednio do Twojego klienta. Dopiero wtedy otrzymasz od hurtowni fakturę za zakup towaru. Prowadząc sprzedaż w dropshippingu na Allegro, nie musisz bowiem posiadać własnego magazynu ani inwestować w asortyment z góry.

Wydawać by się zatem mogło, że skoro ten model sprzedaży jest taki prosty, to nie wymaga nawet zakładania działalności gospodarczej. W teorii faktycznie tak jest, ale jak się zaraz przekonasz, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

👉 Dowiedz się, na czym dokładnie polega dropshipping.

Sprzedaż na Allegro bez firmy – co trzeba wiedzieć?

Niektórzy sprzedawcy decydują się na wykorzystanie Allegro do handlu i nie zakładają przy tym własnej firmy. Regulamin serwisu dopuszcza oczywiście takie rozwiązanie. Niestety od pewnego czasu marketplace coraz wyraźniej dąży do profesjonalizacji, w wyniku czego oferty osób fizycznych trafiają wyłącznie do sekcji Allegro Lokalnie. Na wszystkich listach wyników zawsze będą więc mniej widoczne niż aukcje zarejestrowanych sprzedawców.

Użytkownicy bez konta firmowego (do którego założenia niezbędny jest numer NIP) nie mają również dostępu do wielu istotnych funkcji Allegro. Nie mogą ubiegać się choćby o status Super Sprzedawcy, który w oczach kupujących stanowi synonim marki godnej zaufania.

Warto pamiętać także o limitach przychodów, które dla wielu osób będą najpoważniejszym ograniczeniem w kwestii dropshippingu na Allegro bez firmy. Prowadząc sprzedaż w ramach działalności nierejestrowanej, możesz zarobić maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego brutto. Aktualnie (2023 r.) jest to zaledwie 1800 zł miesięcznie. Jeśli w którymkolwiek miesiącu przekroczysz ten pułap, konieczne stanie się założenie firmy.

Dropshipping bez firmy – co trzeba wiedzieć?

Brak własnej działalności gospodarczej okaże się problematyczny nie tylko z uwagi na specyfikę Allegro, ale także z powodu tego, jak wygląda rynek dropshippingu w Polsce. Mowa przede wszystkim o tym, że większość hurtowni niechętnie podejmuje współpracę z klientami indywidualnymi. Przy podpisywaniu umowy dostawcy wymagają zazwyczaj podania numeru NIP.

Na takie trudności możesz napotkać także przy próbach nawiązania współpracy z innymi kontrahentami. Posiadanie własnej firmy zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie na rynku, a ponadto zwiększa szanse dostępu do bardziej atrakcyjnych cenników. Wszelkie ulgi tego typu okażą się zaś nieocenionym udogodnieniem w przypadku dropshippingu, w którym duża konkurencja i niskie marże stanowią spory problem.

Jak zacząć prowadzić sprzedaż w dropshippingu na Allegro bez firmy?

Jeśli mimo ograniczeń, które wiążą się z takim modelem biznesowym, nadal chcesz zacząć sprzedawać w dropshippingu na Allegro bez firmy, postępuj według poniższych wskazówek:

1. Wybierz oprogramowanie 

Pierwszy krok zdecyduje o bezpieczeństwie, szybkości i wygodzie rozpoczęcia sprzedaży, a także późniejszego zarządzania nią. Postaw więc na sprawdzoną platformę e-commerce, która zapewni Ci dostęp do niezbędnych integracji: zarówno z hurtowniami dropshippingowymi, jak i z Allegro. Brak narzędzia synchronizującego te dwa środowiska oznaczałby dla Ciebie ogromne straty czasu i pieniędzy. Dobrze zastanów się więc nad wyborem oprogramowania.

2. Wybierz hurtownię do współpracy

Korzystając ze swojego oprogramowania sklepowego, wybierz z listy gotowych integracji hurtownię dropshippingową, z którą chcesz współpracować. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego dostawcy. Możesz podpisać umowy z tyloma podmiotami, ile ofert Cię interesuje. Miej jednak na uwadze, że wybrane hurtownie muszą dopuszczać współpracę z niezarejestrowanymi sprzedawcami.

3. Zintegruj platformę z hurtownią i Allegro

Kiedy wybierzesz już interesujące Cię oferty, w kilku kliknięciach połącz swój sklep z bazami dostawców. Wszystkie dane produktowe zostaną błyskawicznie pobrane na Twoją stronę i będą na bieżąco aktualizowane. Oznacza to, że gdy w hurtowni skończy się jakiś produkt bądź zmieni się jego cena, odpowiednie modyfikacje zostaną wprowadzone również w Twoim sklepie.

4. Załóż konto na Allegro

Chcąc prowadzić sprzedaż w dropshippingu na Allegro bez firmy, musisz ograniczyć się do konta prywatnego. Jego założenie nie powinno sprawić Ci większych problemów ani zająć dużo czasu. Uzupełnij więc niezbędne dane i stwórz swój profil w serwisie.

6.  Wystaw aukcje

Możesz wykorzystać wykonaną integrację, aby wystawić wszystkie lub wybrane produkty ze swojego sklepu na Allegro. Takie rozwiązanie oszczędzi Ci mnóstwo czasu i pracy.

8. Dopracuj oferty

Miej na uwadze, że wprowadzone do Allegro dane produktowe będą pochodziły prawdopodobnie z bazy hurtowni dropshippingowej (chyba że zostały przez Ciebie zmodyfikowane już po pobraniu do sklepu). Zazwyczaj okaże się więc, że z tych samych opisów i zdjęć korzysta wielu innych sprzedawców. Jeśli chcesz wyróżnić się na ich tle i zwiększyć swoje szanse w walce o klienta, dopracuj swoje oferty, dbając o atrakcyjny język komunikacji, dostarczanie wyczerpujących informacji i odpowiadanie na potrzeby Twojej grupy docelowej.

9. Reklamuj się i sprzedawaj!

Aby pozyskiwać wciąż nowych klientów, zrób dobry użytek z narzędzi marketingowych, jakie oferuje swoim użytkownikom Allegro. Do dyspozycji masz między innymi program lojalnościowy Monety Allegro, system reklamowy Allegro Ads czy pakiety wyróżnień aukcji.

Dropshipping na Allegro bez firmy – podsumowanie

Sprzedaż w dropshippingu na Allegro nie wymaga posiadania własnej firmy. Rejestracja działalności gospodarczej w bardzo dużym stopniu ułatwia jednak prowadzenie takiego biznesu.

Jeśli chcesz niedużym kosztem i nieznacznym wysiłkiem wejść na rynek e-commerce, skorzystaj więc z możliwości, które daje ten model, ale pamiętaj, że powinno to być co najwyżej rozwiązanie tymczasowe. Kiedy przetestujesz już swój pomysł na biznes, załóż firmę i wykorzystaj pełny potencjał dropshippingu w Allegro!