Kupowanie w hurtowni bez działalności — jak to przeprowadzić?

0
353
kupowanie bez dzialalności w hurtowniach

Hurtownie internetowe opierają swoją działalność na sprzedaży wielu sztuk produktów jako zaopatrzenia dla sklepów detalicznych. Ich oferty teoretycznie nie są więc dostępne dla osób fizycznych. W ten sposób dostawcy chronią ceny hurtowe i ułatwiają sobie weryfikację potencjalnych kontrahentów. Jak powinni wobec tego postępować początkujący sprzedawcy, którzy nie zdecydowali się jeszcze na założenie firmy?

Kupowanie w hurtowni bez działalności — czy to możliwe?

Większość hurtowni internetowych współpracuje jedynie z zarejestrowanymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że klienci detaliczni nie mają dostępu do ich ofert. Niektórzy dostawcy chcą jednak docierać także do początkujących sprzedawców, którzy dopiero testują swoje pomysły na biznes. Zgodnie z Konstytucją Biznesu prowadzą oni wówczas tak zwane działalności nierejestrowane. Hurtownie zdają sobie sprawę z potencjału takich podmiotów i udostępniają im swoje towary.

Warto zauważyć, że mimo możliwości skorzystania z ofert niektórych hurtowni bez konieczności posiadania firmy, liczne udogodnienia pozostają niedostępne dla osób fizycznych. Mowa przede wszystkim o:

 • cenach preferencyjnych (np. po osiągnięciu progów rabatowych),
 • kredytach kupieckich (polegających na odraczaniu płatności),
 • wystawianiu faktur zbiorczych.

Powyższe wyzwania nie powinny jednak zniechęcać aspirujących sprzedawców do działania. Kupowanie w hurtowni bez działalności to w końcu tylko okres przejściowy, mający prowadzić do założenia firmy i skalowania biznesu.

Działalność nierejestrowana — co trzeba wiedzieć?

Pierwszym krokiem prowadzącym do kupowania w hurtowni bez firmy powinno być założenie działalności nieewidencjonowanej. Spokojnie, nie musisz obawiać się żadnych formalności — nie ma to nic wspólnego z rejestracją przedsiębiorstwa. Decydujesz się jedynie na prowadzenie sprzedaży bądź wykonywanie usług bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Aby skorzystać z tego rozwiązania, nie możesz jednak wykonywać żadnej aktywności wymagającej uzyskania specjalnej licencji lub koncesji (tak jak na przykład przy handlu alkoholem).

W celu uruchomienia działalności nierejestrowanej nie musisz składać żadnych wniosków ani rejestrować się w urzędach. Wystarczy, że od chwili rozpoczęcia czynności zarobkowej będziesz monitorować swoje wpływy i rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Istnieją jednak pewne wymagania, które należy spełniać w przypadku tej formy biznesu:

 • Rozwiązanie dostępne jest wyłącznie dla osób, które w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej (wyjątek stanowią spółki z.o.o., akcyjne i jawne).
 • Działalność należy prowadzić samodzielnie, bez udziału partnerów.
 • W ramach działalności nierejestrowanej można zarobić jedynie 1745 zł miesięcznie (stan na 2023 rok).
 • Działalność nie może obejmować produktów i usług wymagających uzyskania wspomnianych już koncesji lub licencji.

Większość powyższych obostrzeń nie powinna być szczególnym problemem dla osób, które testują swój pomysł na biznes i dopiero planują wejść na rynek e-commerce. Poważnym ograniczeniem może się jednak okazać limit przychodów, wynoszący połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego. Jest to kwota, która z pewnością nie pozwoli Ci się samodzielnie utrzymywać, więc działalność nierejestrowaną trzeba łączyć z inną aktywnością zarobkową. Co więcej, jeżeli w którymkolwiek miesiącu Twój przychód z tytułu prowadzenia sklepu internetowego przekroczy 1745 zł, konieczne okaże się założenie firmy.

👉 Przeczytaj także: Działalność nierejestrowana a sklep internetowy – poradnik

Lista hurtowni współpracujących z osobami fizycznymi

Drugi krok prowadzący do kupowania w hurtowni bez firmy polega na znalezieniu dostawców, którzy udostępniają swoje oferty osobom fizycznym. Może się to okazać stosunkowo poważnym wyzwaniem. Warto więc skorzystać z list gotowych integracji, dostępnych w dobrych platformach e-commerce. Używając na przykład oprogramowania Sky-Shop, możesz połączyć swój sklep internetowy z takimi hurtowniami jak:

 • eCarla — biżuteria, zegarki i okulary,
 • VivaB2B — zegarki,
 • K2distribution — elektronika, AGD i RTV,
 • TopStoc — biurka, rowery, akcesoria łazienkowe,
 • Hanipol — dekoracje wnętrz,
 • Art2Deco — rolety, zasłony i obrusy,
 • NovaHurt — krzesła, fotele obrotowe i stoły,
 • Hurtownia Przemysłowa — narzędzia, chemia, produkty do domu i ogrodu.

Wszystkie powyższe hurtownie współpracują z osobami nieposiadającymi zarejestrowanej działalności. Co więcej, dzięki gotowym integracjom skorzystanie z ich ofert jest wyjątkowo proste.

👉 Przeczytaj także: Jak znaleźć dobrą hurtownię dropshippingową?

Jak działają integracje z hurtowniami?

Jeśli chcesz przetestować swój pomysł na sklep internetowy, nie musisz od razu zakładać firmy. Wystarczy, że skorzystasz ze statusu działalności nierejestrowanej. Unikniesz w ten sposób licznych formalności oraz konieczności opłacania składek ZUS. Skompletowanie asortymentu ułatwi Ci natomiast dobra platforma e-commerce, oferująca funkcję integracji sklepu z hurtowniami dropshippingowymi.

Korzyści płynące z takiego rozwiązania można mnożyć. Po pierwsze zyskasz możliwość wejścia na rynek e-commerce niemal bez żadnych wydatków. Unikasz bowiem nie tylko ZUS-u, ale także kosztów pozyskania towaru. Należności za zakupione w hurtowniach produkty regulujesz dopiero wtedy, gdy ktoś zamówi je w Twoim sklepie. Nie płacisz także za magazynowanie i wysyłkę towarów, ponieważ zajmuje się tym dostawca. Tak naprawdę jedyne koszty, jakie ponosisz, generuje abonament oprogramowania oraz domena witryny. Nie powinny one jednak przekroczyć 100 zł miesięcznie.

Warto wspomnieć także o ułatwionym uruchomieniu i prowadzeniu sklepu. Korzystając z gotowych integracji z hurtowniami, nie musisz tracić czasu na żmudne opisywanie produktów na stronie. Wszystkie dane (takie jak tytuły, opisy i zdjęcia ofert) zostają bowiem pobrane automatycznie i są na bieżąco aktualizowane. Co więcej, składane w sklepie zamówienia trafiają bezpośrednio do dostawcy, który zajmuje się ich realizacją w Twoim imieniu.

Kupowanie w hurtowni bez działalności — podsumowanie

Choć większość hurtowni nie obsługuje klientów indywidualnych, niektórzy dostawcy chętnie podejmują współpracę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną. Zjawisko to można zauważyć przede wszystkim w dropshippingu, który jest modelem przeznaczonym zwłaszcza dla początkujących sprzedawców. Jeśli chcesz zatem przetestować swój pomysł na biznes, skorzystaj z dobrej platformy sklepowej i zintegruj swoją stronę z interesującymi Cię hurtowniami!