10 pomysłów na działalność gospodarczą

0
397
pomysły na działalność

Coraz więcej osób decyduje się pracować na własny rachunek. Takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikomu zachwalać – samodzielnie wybierasz zakres swoich obowiązków, a także czas i miejsce ich wykonywania. Aby to jednak było możliwe, musisz najpierw wprowadzić w życie dobry pomysł na biznes. Szukasz ciekawych inspiracji? Zapoznaj się z naszą listą 10 pomysłów na własną działalność gospodarczą!

1. Sprzedaż w dropshippingu

Jeśli chcesz zajmować się sprzedażą online, ale nie masz dużego kapitału na start, to jeszcze nic straconego! Zawsze możesz zdecydować się na dropshipping. Jest to model logistyczny, który przenosi odpowiedzialność za magazynowanie produktów na hurtownię. Zajmuje się ona także pakowaniem, kompletowaniem i wysyłką zamówień do Twoich klientów. Dzięki temu oszczędzasz czas, optymalizujesz budżet i unikasz ryzyka inwestycyjnego, ponieważ rachunki regulujesz dopiero wtedy, kiedy uda Ci się sprzedać nabywane w hurtowni produkty.

Aby ułatwić sobie założenie i prowadzenie sklepu internetowego w dropshippingu, sięgnij po oprogramowanie wyposażone w funkcję integracji z hurtowniami. Dzięki temu jednym kliknięciem pobierzesz cały asortyment na stronę i zapewnisz sobie jego automatyczne aktualizacje. Twoje obowiązki będą polegały teraz wyłącznie na pozyskiwaniu klientów.

A czym dokładnie jest dropshipping? 👇

Akceptacja ciasteczek z kategorii statystyki, marketing jest wymagana do poprawnego działania materiału wideo z Youtube.

2. Własny sklep internetowy

Otwarcie własnego e-commerce’u jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. Innowacyjne platformy abonamentowe pozwalają na stworzenie funkcjonalnego sklepu internetowego kilkoma kliknięciami. Nie potrzebujesz w tym celu ani technicznej wiedzy, ani dostępu do kosztownych narzędzi. Wystarczą Ci takie funkcje oprogramowania jak:

  • kreator strony z edycją jej wyglądu,
  • hosting,
  • integracje z dodatkowymi kanałami sprzedaży,
  • bramka płatności,
  • dostęp do usług kurierskich,
  • system księgowy,
  • aplikacja mobilna,
  • automatyczne aktualizacje,
  • bezpłatne wsparcie techniczne.

Wszystkie te udogodnienia – i wiele więcej – znajdziesz w dobrych platformach typu SaaS, takich jak Sky-Shop.

Uruchomienie sklepu internetowego to znakomity pomysł na jednoosobową działalność gospodarczą. Możesz sprzedawać w nim niemal wszystko i we własnym zakresie decydować, w jakim kierunku będziesz rozwijać swoją markę. Skompletowanie odpowiedniego asortymentu i dobór właściwych działań marketingowych zagwarantują Ci możliwość zarabiania bez ograniczeń.

3. Handel na Allegro

Nie chcesz zakładać własnego sklepu internetowego? Doskonałym pomysłem na działalność gospodarczą w domu okaże się dla Ciebie prowadzenie sprzedaży na Allegro. To największa platforma zakupowa w Polsce, którą każdego miesiąca odwiedza przynajmniej 18 milionów unikalnych użytkowników. Serwis gwarantuje Ci również dostęp do zaawansowanych narzędzi marketingowych, niezbędnych w walce o pozycję na rynku.

Pamiętaj jednak, że konkurencja na Allegro jest ogromna, więc musisz dobrze zastanowić się nad wyborem swojego asortymentu, grupy docelowej i strategii marketingowej. Pomocnym rozwiązaniem może okazać się połączenie konta na Allegro z witryną sklepu internetowego. Zapewni Ci to większą niezależność i możliwość prowadzenia bardziej zróżnicowanych działań.

Zwróć też uwagę na to, że do dyspozycji masz nie tylko Allegro, ale i inne markeplace’y. Do przykładowych serwisów należą choćby eBay, Amazon, Morele czy EmpikPlace. Każdy z tych kanałów odznacza się nieco innym charakterem, więc zanim połączysz któryś z nich ze swoim sklepem, zweryfikuj swoją strategię sprzedażową.

4. Kursy i szkolenia

Dużą popularnością cieszą się ostatnio kursy organizowane w przestrzeni cyfrowej. Internetowe szkolenia i webinary mogą dotyczyć niemal każdej dziedziny – od grafiki komputerowej, aż po psychologię biznesu. Zastanów się więc nad swoimi kompetencjami i doświadczeniami, a następnie zdecyduj, w jakiej formie i w jakich kanałach udostępnić swoim potencjalnym klientom materiały edukacyjne.

Możesz sprzedawać nagrane wcześniej materiały wideo, handlować e-bookami czy prowadzić spotkania online. Jeśli zdecydujesz się na sklep z materiałami cyfrowymi, sięgnij po orpogramowanie dostosowane do tego celu. W innym razie poszukaj platformy, która będzie wspierała wybraną przez Ciebie koncepcję biznesu.

5. Rękodzieło

W dzisiejszych czasach znakomitym pomysłem na działalność gospodarczą wydaje się też tworzenie i sprzedaż rękodzieła. Ręcznie robione dekoracje, biżuteria, odzież czy meble to artykuły, które z uwagi na swój unikalny charakter cieszą się rosnącą popularnością w sieci. Konsumenci chętnie akcentują swój indywidualny styl, wybierając przy okazji produkty ekologiczne i wytwarzane zgodnie ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wielkie, mainstreamowe marki nie mogą zazwyczaj zapewnić im takich wartości.

Chcąc handlować rękodziełem, wybierz obszar swojej działalności i zacznij tworzyć ofertę. Dużym plusem okaże się w tym przypadku minimalizacja kosztów pozyskania asortymentu. Do prowadzenia działań sprzedażowych możesz wykorzystać własny sklep internetowy bądź jeden z marketplace’ów przeznaczonych dla miłośników artykułów handmade (np. Etsy).

6. Copywriting

Pisanie tekstów na zamówienie to jeden z najprostszych pomysłów na jednoosobową działalność gospodarczą – oczywiście pod warunkiem, że potrafisz robić to dobrze. W takiej sytuacji wystarczy Ci dostęp do komputera i odrobina cierpliwości. Swoich przyszłych klientów możesz szukać w specjalnych grupach na Facebooku lub w serwisach ogłoszeniowych. Zazwyczaj będą to przedsiębiorcy, którzy potrzebują opisów do swoich sklepów internetowych bądź artykułów na firmowe blogi.

Choć początkowo stawki za pisanie tekstów mogą być stosunkowo niskie, to z czasem na pewno zaczniesz zarabiać więcej. Cierpliwie buduj swoje portfolio i zdobywaj doświadczenie, a na pewno odniesiesz sukces na rynku. Nie bez znaczenia okażą się w tym przypadku bardzo niskie koszty prowadzenia takiej działalności gospodarczej.

7. Fotografia i grafika

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się dziś również rozmaite materiały graficzne. Przedsiębiorcy wykorzystują je na potrzeby własnych stron internetowych, mediów społecznościowych i na użytek wewnętrzny. Czasami zatrudniają w tym celu własnych grafików, innym razem szukają właściwych plików w serwisach stockowych, a jeszcze kiedy indziej zlecają tworzenie grafik freelancerom. Możesz więc szukać takich zleceń w sieci i wykorzystywać swoje umiejętności graficzne do tworzenia projektów na zamówienie.

Nieco innym pomysłem na własną działalność gospodarczą okaże się fotografia. Zamiast tworzyć grafiki w specjalnych programach, weź swój aparat i zacznij robić zdjęcia. Możesz stworzyć portfolio, w którym pochwalisz się swoimi pracami, i czekać na zlecenia sesji fotograficznych (użytkowych, artystycznych, okazjonalnych itp.). Alternatywne rozwiązanie polega natomiast na wykonaniu rozmaitych zdjęć i ich sprzedaży czy to za pośrednictwem własnej strony internetowej, czy jednego z serwisów stockowych.

8. Marketing internetowy

Zarówno copywriting, jak i grafika komputerowa to integralne elementy marketingu cyfrowego. Dziś jest on podstawą reklamy dla zdecydowanej większości dużych marek i trudno spodziewać się, aby ten trend miał się odwrócić. Branża ciągle jednak ewoluuje, dlatego ważne jest, żeby cały czas trzymać rękę na pulsie i edukować się w tym zakresie.

Decydując się na działalność gospodarczą z obszaru marketingu internetowego, możesz wybrać:

  • SEO – pozycjonowanie stron w wyszukiwarce,
  • PPC – zarządzanie płatnymi kampaniami reklamowymi,
  • content marketing – tworzenie i dystrybuowanie wysokiej jakości treści,
  • social media – prowadzenie firmowych profili w mediach społecznościowych.

Każda z tych dziedzin wymaga nieco innego zestawu kompetencji, więc dobrze zastanów się nad swoją specjalizacją.

9. Trening personalny

Od czasów pandemii Covid-19 na popularności zyskały też usługi polegające na prowadzeniu treningów przez Internet. Jeśli tylko posiadasz niezbędną wiedzę, możesz oferować swoim potencjalnym klientom plany treningowe i za pośrednictwem wideoczatu nadzorować ich ćwiczenia. Nie musisz oczywiście ograniczać się do strefy online! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz lub parę razy w tygodniu wynajmować salę gimnastyczną bądź inny obiekt sportowy i prowadzić zajęcia z dyscypliny, która jest Ci bliska.

Pamiętaj, że ofertę obejmującą prowadzenie treningów personalnych można w ciekawy sposób uzupełnić usługami dodatkowymi. Wielu Twoich klientów będzie z pewnością zainteresowanych dostosowanymi do ich potrzeb planami dietetycznymi bądź zakupem materiałów edukacyjnych (np. nagrań) poświęconych technice wykonywania określonych ćwiczeń. Jeśli tylko masz podstawy do udzielania pomocy tego typu, możesz w łatwy sposób rozwinąć swój pomysł na działalność gospodarczą.

10. Afiliacja

Wielu osobom marzy się dziś zarabianie na afiliacji, czyli linkach partnerskich. Publikujesz je na własnym blogu lub w mediach społecznościowych i otrzymujesz określony procent wartości transakcji, które zostały przeprowadzone za ich pośrednictwem. Aby taka działalność była jednak możliwa, musisz najpierw zgromadzić wokół siebie grono lojalnych użytkowników. Dopiero wtedy reklamodawcy będą chcieli nawiązać z Tobą tego typu współpracę.

Zacznij więc od stworzenia bloga lub profilu w mediach społecznościowych, gdzie będziesz dzielić się swoją wiedzą z określonego obszaru. Tworząc wysokiej jakości treści, z pewnością zdobędziesz popularność w odpowiedniej grupie docelowej. Kiedy Twoje kanały będą już wystarczająco rozpoznawalne, możesz zacząć otrzymywać propozycje nie tylko publikowania linków afiliacyjnych, ale też lokowania produktów w swoich materiałach czy tworzenia treści na zamówienie.

Jaki pomysł na działalność gospodarczą wybrać?

Zaprezentowaliśmy Ci tylko 10 pomysłów na własną działalność gospodarczą. Nasza lista nawet w małym stopniu nie wyczerpuje tego tematu. Aby wybrać ciekawe i opłacalne rozwiązanie dla siebie, zastanów się po prostu nad swoimi predyspozycjami i spróbuj odpowiedzieć na pytanie, jaką wartość możesz dostarczyć potencjalnym klientom. Stąd już niedaleka droga do odnoszącego sukcesy biznesu i imponujących zarobków!