Jak prowadzić sklep internetowy bez magazynu?

0
596
dropshipping bez magazynu

Prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu nie wymaga wiedzy z zakresu logistyki i informatyki. Kluczem do sukcesu jest sprawne poruszanie się w wybranej branży oraz znajomość zasad obowiązujących w wyszukiwarce Google oraz głowach klientów.

Właśnie dlatego dropshipping chętnie wybierany jest przez osoby początkujące w e-commerce, szukające pracy dodatkowej, a także pasjonatów chcących zarabiać na własnym hobby. Cieszy fakt, że systemy do dropshippingu automatyzują znaczącą część akcji, dzięki czemu czas poświęcany na realizację zamówień stale maleje. Moment, w którym znacząca część obsługi klienta jest outsourcowana jest doskonałą okazją do skupienia się na rozwoju oferty.

Jak działa sprzedaż bez magazynu?

Prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu pozwala wyeliminować niepotrzebne koszty. Sprzedawcy nie muszą płacić za najem specjalnej przestrzeni do składowania towarów ani zatrudniać dodatkowych pracowników. Takie rozwiązanie wydaje się więc idealnym posunięciem w przypadku osób chcących zmaksymalizować zyski. Pozostaje tylko pytanie, gdzie wobec tego mogą oni przechowywać swój asortyment.

Z odpowiedzią przychodzi dropshipping, czyli specjalny model logistyczny zakładający outsourcing niektórych usług. Opiera się na współpracy z hurtowniami, które przechowują oferowany przez sprzedawcę towar, a także zajmują się realizacją zamówień. Dostawcy pakują i doręczają przesyłki, czasami przyjmując również ewentualne zwroty.

Przyjrzyjmy się całemu procesowi sprzedaży w dropshippingu, sprowadzając go do kilku prostych kroków:

  1. Klient zapoznaje się z ofertą sprzedawcy i składa zamówienie w jego sklepie internetowym.
  2. Sprzedawca przekazuje zamówienie do hurtowni dropshippingowej i opłaca je, zachowując swoją marżę.
  3. Hurtownia zajmuje się spakowaniem i wysyłką zamówienia.
  4. Sprzedawca na własną rękę doręcza klientowi dowód zakupu (paragon lub fakturę).

co to jest dropshipping

W ten sposób jako właściciel sklepu internetowego unikasz konieczności opłacania przestrzeni magazynowej i jej pracowników. Mało tego! Fakt, że płacisz za oferowane towary dopiero w momencie ich sprzedania, całkowicie redukuje ponoszone przez Ciebie ryzyko inwestycyjne.

Sprawia to, że dropshipping stanowi idealne rozwiązanie dla osób chcących przetestować swój pomysł na biznes. Nie musisz obawiać się, że w razie niepowodzenia zostaniesz z kartonami niespieniężonych produktów na stanie – w każdym momencie możesz się bowiem wycofać.

👉 Dowiedz się więcej o dropshippingu.

Jak rozpocząć sprzedaż bez magazynu?

Równie łatwe jak prowadzenie sprzedaży w dropshippingu jest rozpoczęcie działalności w tym modelu. Wszystko dzięki innowacyjnym platformom SaaS, które pozwalają w kilku krokach założyć własny sklep internetowy i podjąć współpracę z wybranymi hurtowniami. Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż bez magazynu, postępuj według następujących kroków:

  1. Wybierz platformę abonamentową oferującą integracje z hurtowniami dropshippingowymi – jak Sky-Shop
  2. Wybierz hurtownie, z którymi chcesz współpracować, i podpisz z nimi umowy.
  3. Załóż sklep internetowy, korzystając z intuicyjnego kreatora stron e-commerce.
  4. Zintegruj sklep z bramką płatności, usługami kurierskimi oraz dodatkowymi kanałami sprzedaży.

Te kilka prostych etapów wystarczy, aby wejść na rynek e-commerce. Żeby w pełni wykorzystać potencjał dropshippingu, warto zdawać sobie sprawę, które dokładnie obowiązki pozostają po stronie sprzedawcy, a w których wyręczają go hurtownie. Właśnie tymi kwestiami zajmiemy się w dalszej części naszego poradnika.

Jaką funkcję pełni sklep internetowy w procesie dropshippingu?

W dropshippingu wszelkie działania logistyczne związane z prowadzeniem e-commerce’u przenoszone są na hurtownie. Dzięki temu właściciel sklepu nie musi marnować czasu na zarządzanie asortymentem czy nadawanie przesyłek. Może natomiast w pełni poświęcić się planowaniu strategii biznesowej i prowadzeniu działań marketingowych.

Jakie dokładnie obowiązki pozostają po jego stronie?

  • Budowanie asortymentu – właściciel sklepu może podejmować współpracę z różnymi hurtowniami, co pozwala mu stworzyć absolutnie unikalną ofertę. Wybór oferowanych towarów będzie miał z kolei kluczowy wpływ na popularność e-commerce’u wśród konsumentów.
  • Ustalanie polityki cenowej – choć sprzedawca nie nabywa oferowanych przez siebie produktów aż do momentu znalezienia na nie kupca, wciąż decyduje o ich detalicznych cenach. Z jednej strony powinny one być atrakcyjne dla klientów, a z drugiej na tyle wysokie, by zapewnić przedsiębiorcy odpowiedni zysk. Decydując o polityce cenowej, warto śledzić też działania konkurencji, która zdecydowanie zawęzi sprzedawcy pole manewru w tej kwestii.
  • Przekazywanie zamówień do hurtowni – właściciel sklepu musi zadbać o zbieranie zamówień ze wszystkich kanałów sprzedaży i przekazywanie ich do dostawcy. Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu SaaS proces ten można w dużej mierze zautomatyzować, lecz ostatecznie odpowiedzialność za realizację transakcji spoczywa na barkach sprzedawcy.
  • Obsługiwanie zwrotów i reklamacji – w zależności od warunków współpracy z hurtowniami, sprzedawca może być zmuszony do osobistego przyjmowania produktów odsyłanych przez klientów. Nawet jeśli dostawca zgodzi się odbierać ewentualne zwroty, odpowiedzialność za ich rozliczanie nadal spoczywa na właścicielu sklepu.
  • Komunikowanie się z klientami – w dobrze prowadzonym sklepie internetowym bez magazynu klient nie powinien nawet zdawać sobie sprawy z tego, że za realizację zamówienia odpowiada zewnętrzny dostawca. Bardzo ważną kwestią jest więc utrzymywanie wysokiego poziomu komunikacji przez sprzedawcę.
  • Prowadzenie działań marketingowych – nawet najciekawsza oferta i najbardziej atrakcyjne ceny nie zapewnią żadnemu sklepowi sukcesu, jeśli nikt się o nim nie dowie. Dlatego podstawą prowadzenia sklepu bez magazynu jest skuteczny marketing. To od sprzedawcy zależy dobór kanałów reklamowych oraz wysokość budżetu przeznaczanego na promocję. Tego typu decyzje przedsiębiorca może podejmować samodzielnie lub w porozumieniu z zatrudnianą agencją marketingową. Współpracujące z nim hurtownie nie mają na to żadnego wpływu.
  • Planowanie strategii biznesowej – aby odnieść sukces w e-commerce, potrzebny jest szczegółowy biznesplan. Podejmując współpracę z hurtowniami dropshippingowymi, przedsiębiorca musi dokładnie znać swoje cele i sposoby ich osiągnięcia. Powinien więc przeprowadzić skrupulatną analizę rynku, konkurencji oraz grupy docelowej. Na przygotowaniu planu praca się nie kończy, ponieważ prowadzenie sklepu internetowego wymaga ciągłego śledzenia trendów i trzymania ręki na pulsie.

Jaką rolę odgrywa hurtownia w dropshippingu?

Podczas gdy właściciel sklepu internetowego bez magazynu zajmuje się biznesową stroną działalności, hurtownie dropshippingowe wyręczają go ze wszystkich obowiązków związanych z logistyką. Biorą na siebie odpowiedzialność za:

  • Magazynowanie towarów – produkty oferowane przez sprzedawcę stanowią własność hurtowni do momentu złożenia na nie zamówienia. Naturalnie są więc przechowywane w magazynach dostawcy.
  • Pakowanie przesyłek – w chwili otrzymania zamówienia ze sklepu internetowego pracownicy hurtowni zobowiązani są spakować paczkę. Mogą to jednak zrobić z uwzględnieniem wymagań sprzedawcy. Jeśli zależy Ci więc na personalizacji przesyłek, ustal z dostawcą takie szczegóły jak wykorzystywane opakowania, taśmy czy wypełniacze. Pamiętaj jednak, że nie każda hurtownia zgodzi się na tego typu udogodnienia.
  • Nadawanie paczek – decydując się na dropshipping, właściciel sklepu internetowego nie musi na własną rękę podejmować współpracy z firmami kurierskimi. Nadawaniem przesyłek zajmują się bowiem hurtownie, które mają podpisane umowy z konkretnymi podwykonawcami. Niektóre z nich zgadzają się jednak zlecać dostawy kurierom wybranym przez sprzedawcę.

👉 Sprawdź, jak znaleźć dobrą hurtownię dropshippingową.

Czym sprzedaż bez magazynu różni się od sprzedaży z magazynem?

Podsumowując, przewaga sprzedaży w dropshippingu nad tradycyjnym sklepem z magazynem polega przede wszystkim na oszczędności cennych zasobów, takich jak czas, energia i pieniądze.

O ile w przypadku sklepu internetowego z magazynem sprzedawca bierze na siebie pełną odpowiedzialność za każdy aspekt prowadzonego biznesu, o tyle dropshipping zdejmuje z niego część pracochłonnych obowiązków. Zaoszczędzone w ten sposób zasoby przedsiębiorca może przeznaczyć na dynamiczny rozwój swojego biznesu.

Poza wymienionymi w naszym poradniku różnicami oba rodzaje działalności są jednak bardzo do siebie podobne. Dropshipping daje takie same możliwości rozwoju marki jak sklep z magazynem, a dodatkowo ułatwia wejście na rynek. Zarówno jeden, jak i drugi model biznesowy zyskuje również na innowacyjnym oprogramowaniu sklepowym. 

Jeśli planujesz założyć sklep internetowy bez magazynu, skorzystaj z oprogramowania Sky-Shop, które oferuje gotowe integracje z hurtowniami dropshippingowymi. Dzięki nim błyskawicznie pobierzesz produkty do swojego sklepu, a ich stany magazynowe będą aktualizowane automatycznie – nawet do 12x na dobę.

Szeroki wybór dostawców oraz automatyzacja kluczowych procesów pozwolą Ci szybko wejść na rynek i skutecznie zarządzać zamówieniami ze wszystkich kanałów sprzedaży jednocześnie. Zachęcamy do testowania Sky-Shop za darmo przez 14 dni!